VV úvodu tohoto příspěvku si dovoluji nejdříve připomenout, co to je vlastně FriendlyVox. Jde o informační a zpravodajský portál pro nevidomé a slabozraké, který byl veřejnosti poprvé představen na podzim 2014. Zrakově postižení uživatelé se mohou na tento portál přihlásit prakticky z jakéhokoli počítače i bez hlasového odečítače, a to kdykoliv a odkudkoliv. FriendlyVox je v současné době možné provozovat na jakémkoliv počítači s operačním systémem Windows nebo OSX, který je připojený k internetu a na kterém je nainstalovaný prohlížeč Google Chrome.
Tento portál svým uživatelům nabízí nejen přístup k elektronické poště, čtení zpráv ze zpravodajských portálů, ale i čtení z novin Blesk, iDnes a Lidových novin. Přibyla zde i možnost čtení našich regionálních deníků, tak i vybraných anglických a německých periodik. Klávesou F3 můžete vstoupit i do archivu jednotlivých čísel vybraného periodika.
Jistě oceníte i možnost poslechu tisícovky rádií, včetně anglických či německých rozhlasových stanic, rovněž tak živé vysílání devatenácti televizních kanálů. V sekci Media si Enterem vyberete položku „Televize“ a za pomoci šipek procházíte jejich seznam. Pokud chcete stanici začít sledovat, klepnete na Enter. Pro ukončení sledování a návrat do seznamu televizních stanic stisknete Escape. V sekci Informace najdete také přehled televizních programů včetně anotace Vámi vybraného pořadu. Zahraniční periodika jsou samozřejmě čtena hlasy příslušných jazykových mutací, tedy anglicky a německy. Tím nabízejí ideální příležitost pro procvičování cizích jazyků. Čtenáři, kteří tyto jazyky neovládají, mají příležitost si zahraniční periodika přečíst díky možnosti jejich automatického překladu do češtiny.
Kromě uvedených vylepšení pak byl FriendlyVox obohacen o další funkce, které umožňují listování a editaci kontaktů, využití Wikipedie, předpovědi počasí, YouTube, Google Translatoru, jízdních řádů, ve složce zábava zde najdete i některé vybrané hry pro nevidomé.
Nejvýznamnější novinkou portálu FriendlyVox je položka „Vyhledávání Google“, kterou naleznete v sekci „Informace“. Enterem vyberete položku, do políčka s našeptávačem zadáte hledaný výraz a za pomoci šipek vyberete web, na který chcete přejít. Pro ukončení prohlížení tohoto webu a návrat do prostředí FriendlyVoxu stisknete Ctrl + Shift + 0.
V hlavním menu FriendlyVoxu přibyla ještě položka „Servisní organizace“. Najdete zde seznam TyfloCenter, TyfloKabinet a TyfloServis. Můžete si zde najít organizaci, která působí ve Vašem okolí, přečíst si informace, které zveřejňuje na svém webu či najít potřebný kontakt na odborníky, kteří Vám mohou pomoci s Vaším konkrétním problémem.
Méně zdatní uživatelé si s FriendlyVoxem přijdou také na své, neboť práce s ním je velice jednoduchá. Všechny stávající funkce, ale i ty, které v této aplikaci v budoucnu ještě přibydou, je možné obsluhovat s použitím minimálního množství ovládacích kláves F2 a F3, které mají ve všech funkcích stejný význam. Navíc se přehled potřebných kláves pro každou funkci dá snadno zjistit v kontextovém menu přímo v aplikaci.
Emil Miklóš