PREZENTACE FIRMY ERGONES
Ve středu 3. července 2019 se na chebském středisku TC K. Vary uskutečnila velice zajímavá a užitečná prezentace olomoucké firmy Ergones. tato firma se převážně zabývá úpravou a distribucí kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené. Pracovníci této firmy nám přivezli nejen ukázat, ale i osobně vyzkoušet tři typy mobilních telefonů s úpravou pro nevidomé. Zkrátka nepřišli ani těžce slabozrací klienti, kteří si zde mohli prohlédnout, taktéž i vyzkoušet čtyři druhy kamerových lup.
Horkou novinkou této firmy je mobilní telefon Corvus RG 160. Jde o velmi jednoduchý, nárazuvzdorný tlačítkový telefon, který ovládá běžné základní funkce jako jsou volání, SMS zprávy, budík, kalendář, kalkulačka i FM rádio. Pomocí tohoto telefonu můžete stahovat knížky ze tří digitálních knihoven pro ZP, kromě toho má v sobě zabudovaného i jednoduchého poštovního klienta pro příjem a odesílání e-mailů. Slabozrací uživatelé přivítají i malou lupu, zajímavou funkcí je také vyhledávač předmětů, jenž je možno spárovat s přívěsky Bínot. Tento telefon je vybaven i čtečkou QR kódů. Nevýhodou je však malá paměť telefonu. Jeho cena je 6000 Kč.
Další telefon, který nám byl předveden, je dotykový telefon Nokia 61, je ovládán pouze šesti dotykovými gesty, Jde již o kvalitnější a dokonalejší mobilní telefon. Kromě běžných funkcí má navíc i detektor světla, čtečku KFB reader pro rozpoznávání psaných textů. Má i dokonalejší foto snímač, a to i včetně TaP Tap rozlišovače. Telefon je dodáván i s rozlišovačem bankovek, využít můžete i čtečku odjezdových tabulí ČD, info o počasí atd. Cena činí 16000 Kč.
Posledním typem, který jsme si zde mohli vyzkoušet, byl dotykový telefon Iphone XR, světoznámého výrobce Apple. Tento telefon však nemá tlačítko plochy, tato funkce je nahrazena pohybem prstů na hraně telefonu. Jde už o velmi kvalitní typ telefonu, lze do něj nahrát nepřeberné množství aplikací včetně vlastní čtečky KFB Readeru bez použití internetu. K editování na Iphone lze využít i braillské klávesnice, a to dotykem prstů na obrazovce telefonu. Cena se pohybuje od 24000 Kč. dle náročnosti jeho uživatele.
Všechny uvedené telefony pracují s operačním systémem Android, jen telefon Corvus GR 160 má pouze čtyřkovou verzi , např. Iphone má už devítkovou verzi Androidu.
Slabozrací uživatelé si zde mohli nejdříve prohlédnout dvě pětipalcové kamerové lupy. První typ s názvem Sighta Clover-5 s pěti ovládacími tlačítky s cenou 11500 Kč. Další byla lupa Zoomax M5 Hd+ s devíti ovládacími tlačítky. U této kamerové lupy byl i o poznání lepší snímaný obraz, navíc jí lze kabelem připojit k televizi. Její cena je 12000 Kč. Třetí, Sedmipalcová, kamerová lupa Clover má kromě snímaného textu i větší displej, tlačítka jsou umístěna na spodní straně lupy, je rovněž připojitelná k televizi. Zajímavou, dobře využitelnou funkcí je i pohled do dálky. Na závěr jsme si ještě mohli vyzkoušet kamerovou lupu s označením Zoomax Snow 7 HD +spech. Dodává se ve dvou verzích. První je s hlasovým výstupem aktuálně snímaného textu, k ní jsou dodávány i sluchátka a stativ ke čtení knih, její cena činí 29900 Kč. Tato kamerová lupa bez hlasového výstupu obnáší částku 18500 Kč.
Samozřejmostí je, že všechny tyto kamerové lupy nejen snímaný obraz zvětšují, dalšími tlačítky lze obraz přiblížit či oddálit, změnit barvu pozadí obrazu nebo barvu psaného textu. V neposlední řadě lze nasnímaný text zmrazit a posléze jej uložit.